Do darmowej dostawy brakuje

Jakie żarówki do samochodu należy wybrać? Sprawdź, zanim zaskoczy Cię pytanie od sprzedawcyCo jakiś czas w każdym domu przepali się żarówka i należy ją wymienić na nową. Podobnie jest z samochodami. Na skutek zapalania i gaszenia żarówki zużywają się, aż w końcu przestają świecić. Należy wtedy nabyć i zamontować nowy egzemplarz. O ile w przypadku domowej wymiany wystarczy znać rodzaj i moc, o tyle w aucie występuje kilka różnych modeli żarówek. Który zatem należy wybrać?


Rodzaje świateł w samochodzie


Każdy pojazd posiada podstawowe oświetlenie, które zwiększa bezpieczeństwo w czasie jazdy oraz ułatwia komunikację pomiędzy kierowcami. Do podstawowego oświetlenia samochodu należą:

światła mijania, które sygnalizują pozycję pojazdu. Od niedługiego czasu istnieje prawny obowiązek używania tych świateł nie tylko w nocy i w czasie zimy, ale przez cały rok i całą dobę;
światła drogowe są mocniejsze i pozwalają oświetlić drogę przed pojazdem. Jednak należy je wyłączyć, gdy ktoś zbliża się z naprzeciwka, aby go nie oślepiać;
kierunkowskazy, pozwalający sygnalizować kierunek, w którym kierujący zamierza skręcić;
obrysowe, stosowane głównie przy większych pojazdach, pomagają się szybko zorientować w rozmiarach pojazdu – szczególnie w nocy;
pozycyjne, które ułatwiają zobaczenie pojazdu będącego w czasie postoju na poboczu;
stopu, zapalające się, kiedy kierujący hamuje;
cofania, jedyne białe światło z tyłu pojazdu, które sygnalizuje odwrotny ruch samochodu;
przeciwmgielne, znacznie mocniejsze od pozostałych, przeznaczone na bardzo trudne warunki jazdy.

Każdy rodzaj świateł charakteryzuje się określoną mocą świecenie oraz barwą. Dlatego też żarówki do każdej z wymienionych lamp będą się od siebie różniły.


Rodzaje żarówek


Posiadając samochód, powinniśmy wiedzieć, jaki typ żarówek został w nim zastosowany. Aktualnie istnieją trzy technologie: halogeny, xenony oraz LEDy. Nie można stosować ich wymiennie, dlatego też jest to istotna wskazówka w czasie zakupu nowych żarówek.

Żarówki halogenowe

To najbardziej rozpowszechniony typ żarówek. Tanie i stosowane są szczególnie w starszych modelach. Ich oznaczenia zaczynają się często od litery H, która oznacza właśnie halogeny. Wśród nich można znaleźć:

H1, H2, H3 - seria żarówek jednowłóknowych o trwałości około 340 godzin;
H4 - nowocześniejsze, dwuwłóknowe żarówki o przedłużonej do 700 godzin żywotności;
H7 - zmodernizowane żarówki halogenowe o czasie świecenia ok. 330 do 550 godzin;
W, P, R - żarówki do kierunkowskazów, świateł pozycyjnych, obrysowych, stopu oraz cofania.

Warto przy tym kupować żarówki znanych i uznanych producentów. Przy zakupie produktów serii Osram Night Breaker Light można liczyć na dużo lepsze parametry niż przy nieznanych markach. Jest to istotne, ponieważ nie każda żarówka o tym samym oznaczeniu będzie świecić identycznie.

Żarówki xenonowe

Nazywane również żarówkami wyładowczymi ksenony działają na innej zasadzie. W hermetycznie zamkniętej obudowie lampy dochodzi do reakcji pomiędzy prądem a sprężonymi gazami szlachetnymi. W ten sposób powstaje światło o jasnej barwie z charakterystyczną, niebieską poświatą. Wśród żarówek xenonowych wyróżnić można następujące modele.

D1S – posiadająca zapłonnik. Przeznaczona do reflektorów soczewkowych.
D2S – bez zapłonnika, jednak również stworzona do reflektorów soczewkowych.
D3S – bezrtęciowa, posiadająca zapłonnik i przeznaczona do reflektorów soczewkowych.
D4S – bezrtęciowe bez zapłonnika, także do reflektorów soczewkowych.
D1R – posiadająca zapłonnik, służąca do reflektorów rozbłyśnikowych.
D2R – bez zapłonnika, do reflektorów rozbłyśnikowych.
D3R – bezrtęciowa, posiada zapłonnik i sprawdza się w reflektorach rozbłyśnikowych.
D4R – żarówka bezrtęciowa, bez zapłonnika, do montażu w reflektorach rozbłyśnikowych.

Także przy tym rodzaju warto postawić na sprawdzoną markę, jak seria Osram Cool Blue Intense. W ten sposób dostać można sprawdzoną i skuteczną żarówkę o dobrej jakości światła.

Żarówki ledowe

Technologia LED charakteryzuje się bardzo wysoką żywotnością oraz energooszczędnością. Wykorzystywane są tu reakcje fizykochemiczne w półprzewodnikach, które powodują uwalnianie fotonów. Wysoka jakość światła oraz oszczędności w eksploatacji powodują, że część kierowców chce zmieniać swoje żarówki w samochodzie na ledowe. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Polskie prawo bowiem zakazuje stosowania retrofitów, czyli ledowych odpowiedników standardowych żarówek, które można wkręcić bezpośrednio w gniazdo lampy pojazdu.

Natomiast produkowane są całe zestawy ledowe. Od jakiegoś czasu funkcjonują nawet inteligentne, ledowe światła drogowe, które wykrywają, gdzie znajdują się inni uczestnicy ruchu, i wygaszają odpowiednie żarówki, aby ich nie oślepiać. Jednocześnie doskonale doświetlają całą resztę drogi.


Gdzie kupić żarówkę do samochodu?


Żarówki są dostępne w sklepach z częściami samochodowymi. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym można zaopatrzyć się w taki produkt. Szeroki wybór żarówek znajdziemy również na stacjach benzynowych w całym kraju. Kupowanie w sprawdzonym i pewnym miejscu oraz znanych i wiarygodnych marek, jak Osram Xenarc Classic, zapewni odpowiednią jakość i żywotność zakupionych żarówek. Bowiem oprócz oznaczenia, istotne są jeszcze parametry techniczne, które powinny być podane na opakowaniu.

Wśród istotnych parametrów jest barwa światła wyrażona w Kelvinach. Określa ona odcień od żółtawego do niebieskiego. Także moc świecenia ma kolosalne znaczenie, choć jest ona ograniczona normami. Niektóre żarówki posiadają filtr UV zapobiegający matowieniu szkła reflektora.

Najbezpieczniej i najłatwiej jednak kupić żarówki w sklepie internetowym. Można na spokojnie porównać oznaczenie na przepalonym egzemplarzu i z tymi dostępnymi w sklepie. Dodatkowo, w razie wątpliwości, odpowiedzi można poszukać w sieci. Błyskawiczne przesyłki do paczkomatu lub kurierem zapewnią dostawę już w ciągu kilku dni od zakupu. Starannie zapakowane żarówki są odpowiednio zabezpieczone przed stłuczeniem i zawsze dostarczane w nienaruszonym stanie.

Nasz sklep oferuje tylko oryginalne żarówki światowych producentów, jak Osram oraz Tumgsram. Zapewniamy błyskawiczną wysyłkę sprawdzonymi metodami, a nasze produkty są zawsze doskonale zabezpieczone przed uszkodzeniem. Kupując u nas, zawsze masz gwarancję najwyższej jakości.


Jak wymienić żarówkę w samochodzie?


Wymiana żarówki w aucie nie zawsze jest prosta. W starych modelach często dostęp do lampy był stosunkowo prosty, dziś natomiast wymaga nieraz demontażu wielu innych elementów nadwozia. Z tego powodu w nowoczesnych modelach często lepiej jest zgłosić się do mechanika, aby ten wymienił żarówkę na nową.

Wymieniając ją jednak samodzielnie, należy pamiętać, że producenci zalecają wymianę żarówek parami. Ich żywotność powinna być zbliżona, dlatego przepalenie się jednej lampy oznacza, że druga w niedługim czasie także odmówi posłuszeństwa. Aby uniknąć ponownego zakupu oraz wymiany, warto od razu wymienić żarówki z obu stron.

W celu wymiany teoretycznie wystarczy wyciągnąć starą żarówkę i na jej miejsce założyć nową. Jednak kłopotliwe może okazać się dostanie do samego klosza. Czasami wystarczy wyciągnąć gniazdo od wewnętrznej strony samochodu, gdzie podłączone są wszystkie żarówki. Innym razem konieczny jest demontaż zderzaka, a nawet osłon silnika.

Gdy wymieniana jest żarówka halogenowa, należy pamiętać o unikaniu dotykania bańki bezpośrednio palcami. W ten sposób żarówka nie zostanie ubrudzona, co zwiększy jej żywotność.


Dobre oświetlenie w samochodzie


Aby cieszyć się wysokiej jakości światłami, należy także sprawdzić stan samych lamp. Często są one zarysowane i zniszczone w takim stopniu, że nawet najlepsze żarówki z serii takich, jak Tungsram Sportslight Extreme, nie będą dawać zadowalających efektów. Dlatego warto sprawdzić poziom zniszczenia kloszy i rozważyć ich ewentualną wymianę na nowe.

Z drugiej strony liczy się jakość i rodzaj żarówek. Zmiana świateł halogenowych na ledowe może być kosztowny i nieopłacalny. Jednak warto zainwestować w znanych producentów. Choć ich ceny mogą być nieco wyższe, lepsza żywotność oraz jakość światła z pewnością będą tego warte. Dlatego warto pytać o topowe serie, jak na przykład Tumgsram Megalight Ultra, niż o same żarówki.


Pośpiesz się z wymianą!


Jeśli przepaliła Ci się żarówka w samochodzie, pośpiesz się z jej wymianą. Ten poradnik z pewnością pomoże Ci stwierdzić, jakiej żarówki potrzebujesz i gdzie ją znajdziesz. Możesz ją wymienić sam, lub udać się z tym do mechanika. Jednak nie zwlekaj zbyt długo. Jeśli zatrzyma Cię policja, może grozić Ci mandat karny. Jeszcze gorszą karą jest zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i zakaz poruszania się do czasu wymiany żarówki na nową.

 
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa

od 299zł

Wsparcie eksperta
Wsparcie eksperta

W sprawach technicznych

Szybka wysyłka
Szybka wysyłka

Dostawa w 24H

Zwrot towaru
Zwrot towaru

14 dni na zwrot towaru

Zapis do newslettera
W celu precyzyjnego doboru części prosimy o podanie numeru vin samochodu